Kontrast: AA
Czcionka: A- A A+

Wspólnie z naszymi ekspertami przygotowaliśmy zbiór informacji, które pomogą zarówno chorym na POChP oraz ich bliskim w skutecznej walce z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Znajdziecie tutaj wiedzę zarówno o czynnikach ryzyka, procesie diagnozy, przebiegu leczenia, stadiach choroby, jak i samej profilaktyki. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami ekspertów.

Opieka paliatywna u chorych na POChP – zasady postępowania

POChP jest powszechnie stosowanym skrótem, pełna nazwa choroby brzmi: przewlekła obturacyjna choroba płuc. Zgodnie z tą nazwą choroba trwa wiele lat, najczęściej jej przyczyną (ale nie jedyną) jest palenie papierosów, które doprowadza do uszkodzenia błony śluzowej oskrzeli, a także samego miąższu płuc.

prof. dr hab. n. med. Anna Doboszyńska

Życie z POChP – co powinieneś wiedzieć

Wiedza na temat choroby pozwoli Ci na jej kontrolowanie tak, aby nie zaskakiwały cię nasilenie objawów i że jesteś leczony/a według aktualnych zaleceń, czyli po prostu dobrze.

dr n. med. Elżbieta Puścińska

Temperatura, a POChP. Jak sobie radzić ze zmienną aurą?

Wyższa temperatura otoczenia w domu, jak i na zewnątrz np. podczas sezonu letniego, może nasilać duszność. Natomiast niska temperatura otoczenia może nasilać kaszel i odkrztuszanie plwociny.

Dr n. med. Amelia Szymanowska-Narloch

Lęk podczas problemów z oddychaniem – jak sobie z nim radzić

Choroby przewlekłe układu oddechowego, w tym POChP, mogą powodować występowanie różnych negatywnych emocji.

dr n med. Małgorzata Farnik

Jak radzić sobie z POChP – 10 wskazówek

Podstawą skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie. POChP może objawiać się na wiele sposobów, od zmęczenia podczas wysiłku po duszność, kaszel, zwiększenie wytwarzania plwociny.

dr n. med. Michał Szczyrek

POChP, a choroby współistniejące

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest jedną z najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Szacuje się, że na POChP może chorować nawet 300 mln ludzi na świecie.

prof. dr hab. n. med. Damian Tworek

Jak monitorować swój stan zdrowia, gdy choruję na POChP?

Według definicji: POChP to przewlekła choroba układu oddechowego, która charakteryzuje się utrzymującymi się objawami ze strony układu oddechowego oraz trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

lek. med. Iwona Witkiewicz

POChP a alkohol

Alkohol towarzyszy ludziom od czasów najdawniejszych, a najstarsze ślady fermentowania napojów pochodzą już z epoki kamienia. Dziś, spożywanie alkoholu jest niewątpliwie ważną częścią życia towarzyskiego.

dr hab. n. med. Adam Białas, prof. UM

Stopnie zaawansowania POChP. Czy POChP można wyleczyć?

Aby rozpoznać POChP niezbędne jest wykonanie badania spirometrycznego. Jest to badanie, które pozwala ocenić jak szybko i jaką objętość powietrza chory jest w stanie wydmuchać podczas natężonego wydechu.

dr n. med. Katarzyna Guziejko

Szczepienia pacjentów z POChP

Choroby obturacyjne płuc, do których zalicza się POChP oraz astmę oskrzelową, mogą dotyczyć nawet 9% Polaków [4]; większość z nich nie zdaje sobie z tego nawet sprawy.

lek. med. Krystian Bartczak

Jak zapobiegać niedożywieniu w POChP?

POChP jest chorobą ogólnoustrojową, oprócz zmian w układzie oddechowym, obecne są zmiany pozapłucne, takie jak: niedożywienie, kacheksja, osteoporoza, zanik beztłuszczowej masy ciała, depresja, niedokrwistość.

dr inż. Anna Mandecka

Nadwaga i otyłość mogą uniemożliwić Ci oddychanie pełną piersią

Zarówno nadwaga i otyłość oraz POChP są zaliczane obecnie do schorzeń przewlekłych. Polska zajmuje 5 miejsce w Europie pod względem częstości występowania otyłości.

dr inż. Anna Mandecka
Jakie są stopnie zaawansowania POChP?

Jakie są stopnie zaawansowania POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest chorobą przewlekłą, postępującą, o zmiennych objawach z okresami zaostrzeń jak i stabilnego przebiegu.

lek. med. Iwona Witkiewicz

Szczepienia, a POChP. Co warto wiedzieć.

Szczepienia – temat w ostatnim czasie pojawiający się bardzo często w mediach, w codziennych rozmowach. Budzi kontrowersje, ma swoich zwolenników i przeciwników.

dr Weronika Stojak

Rzuć palenie w kilku krokach

Być może już wielokrotnie próbowałeś rzucić palenie? Być może wiesz, że należy to zrobić, ale doświadczenia, które masz sprawiły, że nie wierzysz ze może ci się udać? Zachęcamy abyś nie rezygnował i spróbował podjąć jeszcze jedną, a jak trzeba to i kilka prób, gdyż nie warto rezygnować z walki o swoje zdrowie.

mgr Magdalena Cedzyńska

Materiał wewnętrzny Chiesi

Ostatnia aktualizacja strony 22 czerwca 2022

Właściciel serwisu

Chiesi