Kontrast: AA
Czcionka: A- A A+

POChP to choroba, której można zapobiegać i którą można skutecznie leczyć1. By minimalizować jej skutki ważne jest prawidłowe postępowanie. Specjalnie dla osób zdiagnozowanych w kierunku POChP oraz ich bliskich przygotowaliśmy cykl materiałów informacyjnych w formie video, które skupiają się na praktycznych aspektach choroby.

4:51

Rehabilitacja oddechowa

Rehabilitacja oddechowa powinna stanowić nieodłączny element całościowego postępowania terapeutycznego u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Kto może się jej poddać? Jak powinna wyglądać? Jak często i jak długo należy ćwiczyć? Zobacz wywiad z dr n. med. Joanną Mazurek, w którym opowiada o istocie rehabilitacji oddechowej w terapii POChP.

Video informacje

4:35

Czym jest POChP i jakie są choroby współistniejące?

Czym jest POChP? Kto jest w grupie ryzyka? Jakie choroby najczęściej współistnieją z POChP? Jak radzić sobie z chorobą? Posłuchaj, jak Profesor Robert Mróz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odpowiada na te oraz inne ważne pytania. Posłuchaj, dlaczego niezwykle ważne jest rzucenie palenia papierosów oraz jak leczyć POChP, a tym samym podnieść komfort życia pacjentów.

Video informacje

9:14

Dlaczego źle śpimy?

Czy wiesz, że problemy ze snem mogą wynikać z POChP? Zobacz koniecznie, dlaczego źle śpimy i posłuchaj rozmowy ekspertów prof. dr hab. n. med. Adama Antczaka oraz dr hab. n. med. Adama Białasa prof. nadzw. Jeśli bliska Ci osoba źle sypia – zachęcamy do podzielenia się linkiem do video.

Video informacje

3:10

Jak poprawnie obsługiwać inhalator?

Inhalacja to nowoczesna metoda leczenia POChP, a prawidłowa inhalacja ma wpływ na przebieg leczenia. Dr n. med. Joanna Mazurek wyjaśnia, dlaczego warto stosować inhalatory oraz jak poprawnie z nich korzystać, co jest niezwykle ważne dla skutecznej terapii chorego. Dowiesz się również, jakie inhalatory są najczęściej stosowane w leczeniu POChP, czym się charakteryzują oraz jak je pielęgnować.

Video informacje

5:32

Jak chronić się przed zaostrzeniami POChP?

Zaostrzenie POChP – brzmi tajemniczo i brzmi groźnie. Obejrzyj wywiad z profesorem Pawłem Śliwińskim, specjalistą chorób płuc, w którym opowiada o zaostrzeniach POChP – ich rodzajach oraz wpływie na życia pacjentów. Dowiesz się m.in. dlaczego ciężkie zaostrzenia POChP są groźne oraz jakie niosą ze sobą konsekwencje.

Video informacje

6:44

Dlaczego kaszlemy?

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów POChP. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy prof. dr hab. n. med. Adama Antczaka oraz dr hab. n. med. Adama Białasa prof. nadzw., w której przybliżą istotę kaszlu szczególnie w kontekście Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc.

Video informacje

4:46

Jak powinien zachować się chory na POChP w przypadku duszności?

Duszność to jeden z najczęstszych objawów POChP. Jest odczuciem bardzo subiektywnym i trudnym do opisania, ale na pewno niezwykle nieprzyjemnym oraz groźnym prowadzącym czasami do stanów lękowych czy depresyjnych. Dr n. med. Joanna Mazurek opowie m.in. o 5cio stopniowej skali oceny duszności, jak zaostrzenia wpływają na duszność, a także podpowie, jak radzić sobie z dusznością.

Video informacje

5:39

Jak chronić się przed infekcjami?

Infekcje u chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie w dobie COVID-19. Profesor Adam Antczak z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego opowie, dlaczego osoby z rozpoznanym POChP powinny unikać infekcji, Dowiecie się również, czy POChP zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie płuc.

Video informacje

9:58

Dlaczego się męczymy?

Męczysz się nawet po krótkim wysiłku? To może być jeden z objawów POChP. Zobacz cały film „Dlaczego się męczymy” i sprawdź, czy kwestie poruszane przez ekspertów prof. dr hab. n. med. Adama Antczaka oraz dr hab. n. med. Adama Białasa prof. nadzw. dotyczą także Ciebie.

Video informacje

4:26

Czym jest POChP?

POChP to choroba, która dotyka około 2 mln Polaków. Przez lata może nie dawać wyraźnych objawów, m. in. dlatego jest tak podstępna i niebezpieczna. Zobacz film, w którym dr n. med. Joanna Mazurek opowiada o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc i sprawdź, czy Ty lub Twoi bliscy jesteście w grupie ryzyka.

Video informacje

5:39

POChP – Objawy i wykrywanie

POChP to podstępny i niebezpieczny wróg – może rozwijać się latami bez wyraźnych objawów, równocześnie destrukcyjnie działając na organizm chorego. Dr hab. n. med. Barbara Kuźnar-Kamińska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opowie, jakie objawy powinny nakierować nas na potencjalne zagrożenie POChP i rozważenie diagnozy w tym kierunku.

Video informacje

9:00

Jak rzucić palenie?

Palenie tytoniu to najczęstsza przyczyna Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Czy wiedzieliście, że palenie – z punktu widzenia medycyny – to także choroba? Z rozmowy prof. dr hab. n. med. Adama Antczaka oraz dr hab. n. med. Adama Białasa prof. nadzw. dowiesz się, jak i dlaczego należy rzucić palenie. Obejrzyj koniecznie, a jeśli palaczem jest bliska Ci osoba – zaproś ją na wspólny seans.

Video informacje

7:48

Jak skutecznie stosować leki?

Inhalatory kontra tradycyjne tabletki – brzmi jak zapowiedź walki, natomiast to realny wybór terapii POChP. Podstawą nowoczesnego leczenia POChP jest leczenie wziewne z inhalatorów. Obejrzyj rozmowę z dr hab. n. med. Katarzyną Górską z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w której wyjaśnia, dlaczego i jak należy ich używać. jak dbać o czystość samego inhalatora, jak również higienę pacjenta, który z niego korzysta.

Video informacje

4:31

Jak diagnozuje się POChP?

Możliwie wczesne zdiagnozowanie POChP jest niezwykle istotne. Zobacz, na jakiej podstawie wysuwa się podejrzenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc oraz jakie badania należy wykonać. Dr n. med. Joanna Mazurek opowie szerzej o spirometrii – gdzie, jak i kiedy należy ją wykonać, jak się należy do niego przygotować, a także co należy zrobić po badaniu.

Video informacje

3:28

TWoP Sonda uliczna

Zaledwie około 3% Polaków potrafi rozszyfrować poprawnie skrót POChP. A czy Ty wiesz co oznacza ten skrót? Zobacz sondę uliczną i sprawdź. Pamiętajmy, że budowanie świadomości społecznej o POChP jest niezwykle ważne i może wydatnie pomóc w walce z tą groźną chorobą.

Video informacje

4:34

Jak unikać infekcji?

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych. Aktualnie do znanych wirusów przeziębienia czy grypy dochodzi dodatkowo COVID-19. Zobacz, jak Prof. Grażyna Bochenek z Kliniki Pulmonologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum tłumaczy, dlaczego infekcje są szczególnie niebezpieczne dla chorych na POChP, zwłaszcza w kontekście zaostrzeń oraz czy osoby zdiagnozowane na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc powinny się szczepić. Dowiesz się również czy chorzy na POChP są predysponowani do zarażeń COVID-19 oraz jak przechodzą tę chorobę, jeśli już dojdzie do zarażenia.

Video informacje

4:41

Jak wygląda leczenie POChP?

Czy wiesz, że POChP leczy się nie tylko lekami? O farmakologicznych oraz niefarmakologicznych sposobach radzenia sobie z chorobą opowiada dr n. med. Joanna Mazurek. Dowiecie się jaką rolę w procesie efektywnego leczenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc pełnią te dwa sposoby.

Video informacje

6:51

Jak pomóc pacjentowi rzucić palenie?

Papierosy to podstępny wróg naszego zdrowia! Są też najczęstszą przyczyną Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Doktor Elżbieta Puścińska wyjaśnia, jak papierosy przez lata „w ukryciu” mogą działać destrukcyjnie na układ oddechowy, przyczyniając się tym samym do postępu POChP. Pani Doktor opowie również, dlaczego zawsze, na każdym etapie, warto rzucić palenie.

Video informacje

5:50

POChP – co to za choroba?

Jaką chorobą jest POChP? Na pewno złożoną i groźną, co ważne – nie jest tylko i wyłącznie chorobą płuc. Często współistnieje z innymi – także przewlekłymi – chorobami. Zobacz rozmowę prof. dr hab. n. med. Adama Antczaka oraz dr hab. n. med. Adama Białasa prof. nadzw. i dowiedz się więcej o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc.

Video informacje

6:03

Kilka rad dla rzucających palenie

Rzuć palenie! – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Rzucenie palenia jest jednym z kluczowych elementów terapii chorych na POChP. Mgr Magdalena Cedzyńska Kierownik Poradni Pomocy Palącym z Narodowego Instytutu Onkologii opowie, jak łatwiej porzucić nałóg palenia, na czym koncentrować się przy tym trudnym wyzwaniu i gdzie szukać motywacji.

Video informacje

11:12

Jak sobie radzić w chorobie?

Prof. Ewa Jassem oraz Dr Iwona Damps-Konstańska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od lat pracują nad najbardziej efektywnym modelem opieki nad chorymi na POChP. Obejrzyj tę niezwykle ciekawą rozmowę – znajdziesz w niej informacje przydatne zarówno chorym, jak i bliskim pacjentów zdiagnozowanych w kierunku Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. Dowiesz się m.in. jak chory powinien rozmawiać z lekarzem, jak z nim współpracować i czego może od niego oczekiwać.

Video informacje

1. https://goldcopd.org/wp-content/uploads/2019/12/GOLD-2020-FINAL-ver1.2-03Dec19_WMV.pdf (11.05.2020)

Materiał wewnętrzny Chiesi

Ostatnia aktualizacja strony 8 czerwca 2021

Właściciel serwisu

Chiesi