Kontrast: AA
Czcionka: A- A A+

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) dotyka wielu dorosłych pacjentów po 40 roku życia. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest wciąż niedoszacowanym problemem zdrowotnym. Niestety, objawy POChP są niespecyficzne, dlatego mogą być przez chorego utożsamiane np. z infekcją dróg oddechowych.

Podstawowe objawy POChP
  1. Choroba rozwija się latami i początkowo objawy są zwykle mało dokuczliwe, co odwleka w czasie decyzję o wizycie u lekarza i podjęciu leczenia.

  2. Ogromna większość chorych na POChP to palacze tytoniu, którym trudno rozstać się z nałogiem, a kaszel traktują jako naturalne następstwo palenia papierosów, nie zdając sobie sprawy z faktu, że może on być pierwszą oznaką przewlekłej choroby.

  1. Przewlekły kaszel.

  2. Przewlekła duszność, postępująca w czasie, nasilająca się podczas wysiłku fizycznego.

  3. Obniżona tolerancja wysiłku.

  4. Przewlekłe odkrztuszanie plwociny (wydzieliny).

Jeżeli u Ciebie lub któregoś z Twoich bliskich występują objawy, opisane powyżej, należy niezwłocznie udać się do lekarza POZ. W przypadku podejrzenia choroby, lekarz POZ powinien skierować do poradni pulmonologicznej, w której zostaną wykonane odpowiednie badania.

Specjalista, stwierdzając obecność typowych objawów u chorego z czynnikami ryzyka zachorowania na POChP, zaleci dalszą diagnostykę. Wśród badań dodatkowych, najważniejsza w rozpoznaniu jest spirometria. Na jej podstawie stwierdza się stopień zwężenia oskrzeli oraz ocenia się jego odwracalność.

Nie wiesz jak wygląda diagnostyka POChP?

Poznaj podstawowe badania
lub
Zobacz gdzie uzyskać pomoc

Materiał wewnętrzny Chiesi

Ostatnia aktualizacja strony 8 marca 2022

Właściciel serwisu

Chiesi Spraw by świat poczuł się lepiej BCorp certyfikat