Choroby przewlekłe układu oddechowego, w tym POChP, mogą powodować występowanie różnych negatywnych emocji. Choroba zmienia sytuację osobistą chorego, a doświadczanie objawów wpływa na jego stan emocjonalny. Jak sobie radzić w tych trudnych sytuacjach?
Chorzy na POChP odczuwają duszność, z często towarzyszącym poczuciem lęku. W takiej sytuacji należy starać się uspokoić, wyrównać rytm oddechowy – nie tylko po to, aby negatywne emocje zminimalizować, ale też w celu opanowania zjawiska natężonego, pełnego wysiłku oddechu. Poprzez nieefektywny, wzmożony wysiłek nasila się poczucie duszności. Działa to na zasadzie błędnego koła: lęk nasila poczucie duszności, a duszność nasila lęk. Dlatego niezmiernie ważne jest przerwanie błędnego koła: objawy –> lęk –> objawy. Do tego celu można wykorzystać techniki zmniejszające napięcie, np. techniki relaksujące. Zwykle w sytuacji stresu trudno samego siebie uspokoić, jeśli nie wiemy, jak to zrobić. Najlepiej samemu wypracować własne, indywidualne metody uspokajania się. Można się w tym celu zgłosić do specjalisty (np. psycholog) albo porozmawiać z bliskim na temat jak czujemy się w sytuacji lęku, wtedy wspólnie możemy wypracować różne metody postępowania.
W chwili, gdy doświadczasz duszności podejmij proste działania. Postaraj się skupić na spokojnym rytmie oddychania, pomyśl o jakimś spokojnym i przyjaznym miejscu, rozluźnij się i wyobraź sobie, jak rześkie powietrze przynosi ulgę Twoim płucom wraz z każdym oddechem –staraj się nie spieszyć podczas oddychania.
Aby zapobiegać negatywnemu zjawisku błędnego koła zastosuj trening relaksacyjny, wcześniej ucząc się tej techniki – naukę przeprowadzamy w okresie dobrego samopoczucia. Zdobyte umiejętności pozwolą przygotować się na sytuację napadu duszności. Trening relaksacyjny przeprowadza się w pozycji leżącej, jednak w sytuacji duszności nie musisz się kłaść, pozycja jest dowolna.
Dodatkowo wsparcie można znaleźć wśród bliskich, znajomych, a nawet nieznanych osób, ale które zmagają się z chorobą tak jak my. Warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy nie są organizowane spotkania czy warsztaty dla osób z Twojej grupy wiekowej. W internecie można znaleźć fora i grupy osób zmagające się z podobnymi problemami, które wspierają się w nawzajem. Także rozmowa podczas wizyty ze swoim lekarzem prowadzącym, pozwoli na dobranie optymalnej terapii, która zapewni komfort leczenia. Jak przygotować się do takiej wizyty można przeczytać w tekście: https://oddychajmy.pl/2021/08/12/dobre-pytania-proste-odpowiedzi-jak-przygotowac-sie-do-wizyty-u-lekarza/
Choroba przewlekła to zmiana trybu życia, ale sami chorzy dokonują spontanicznych ograniczeń rezygnując z wielu czynności i okoliczności, które powodują w konsekwencji różne negatywne skutki emocjonalne takie jak frustracja, lęk, rezygnacja, przygnębienie. Warto podjąć działania, które są dla nas przyjemne, nie rezygnować z codziennych czynności, a wręcz wykonywać je mimo trudności. Takie postępowanie będzie budowało nawyk, który ułatwi działanie nawet w trudnych momentach w trakcie choroby. Dobre nastawienie i podejmowanie działania zwiększają wewnętrzną motywację i pozwalają lepiej radzić sobie z chorobą, a dzięki temu doświadczać pełni życia mimo choroby.
Piśmiennictwo:
Smoller JW, et al. Panic anxiety, dyspnea, and respiratory disease. Theoretical and clinical considerations. Am J Respir Crit Care Med. 1996 Jul;154(1): 6-17. doi: 10.1164/ajrccm.154.1.8680700. PMID: 8680700.
Materiał wewnętrzny Chiesi
Ostatnia aktualizacja strony 5 stycznia 2024