POChP jest chorobą ogólnoustrojową, oprócz zmian w układzie oddechowym, obecne są zmiany pozapłucne, takie jak: niedożywienie, kacheksja, osteoporoza, zanik beztłuszczowej masy ciała, depresja, niedokrwistość. Niedożywienie jest najczęstszym zaburzeniem odżywienia u chorych na POChP, zwłaszcza w zaawansowanej postaci choroby. Wykazano, że niedożywienie lub utrata masy ciała dotyczą około 10–15% pacjentów z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby i 50% pacjentów w zaawansowanym stadium choroby.
Najczęstsze przyczyny niedożywienia u chorych na POChP to:
U ok 65% chorych na POChP ma niedowagę, a u wielu pacjentów dochodzi do utraty beztłuszczowej masy ciała, w tym głównie tkanki mięśniowej, co jest szczególnie niebezpieczne. Mięśnie pełnią kluczową funkcję w procesie oddychania. Ich ubytek osłabia funkcję układu oddechowego, w wyniku czego chory gorzej znosi wysiłek fizyczny, a jego jakość życia ulega obniżeniu. Proces odbudowy mięśni jest trudny, dlatego warto temu zapobiegać przez utrzymanie prawidłowego stanu odżywienia i codzienną, odpowiednio dobrana aktywność fizyczną.
BMI = masa ciała [kg]/wzrost [m²], np. 65/[1,75]²=21,22
Jednak sama masa ciała i BMI nie dostarczają wystarczających informacji na temat budowy ciała. Ograniczeniem tej metody jest to, że nie dostarcza informacji na temat składu ciała, co może być przyczyną nierozpoznanych zaburzeń.
Dlatego prawidłowa ocena stanu odżywienia powinna obejmować zarówno ocenę beztłuszczowej masy ciała (FFM, fat free mass), jak i tłuszczowej masy ciała (FM, fat mass), które można ocenić w gabinecie lekarza lub dietetyka, jeśli posiada profesjonalny sprzęt. Współcześnie coraz większą rolę w ocenie stopnia odżywienia w POChP przywiązuje się do wskaźnika beztłuszczowej masy ciała (FFMI).
Na podstawie pomiaru beztłuszczowej masy ciała FFM można wyliczyć WSKAŹNIK BEZTŁUSZCZOWEJ MASY CIAŁA (FFMI, fat-free mass index):
FFMI = [FFM (kg)] / wzrost (m)]²
Wartości niższe lub równe 15 kg/m² dla kobiet oraz 16 kg/m² dla mężczyzn oznaczają niedobór masy mięśniowej.
Chorym na POChP ze współwystępującym niedożywieniem, zaleca się jak najdłuższe przyjmowanie pokarmów drogą doustną. Wówczas tacy chorzy wymagający wsparcia żywieniowego powinni mieć przeprowadzone w pierwszej kolejności poradnictwo dietetyczne oraz włączone doustne suplementy pokarmowe (z preferencją tych o zwiększonej zawartości białka).
Jeśli chory na POChP nie ma możliwości przyjęcia 60% dziennego zapotrzebowania energetycznego przy pomocy tradycyjnej diety doustnej, wówczas należy włączyć leczenie dojelitowe dietą przemysłową. Przy niewydolności przewodu pokarmowego rozwiązaniem jest zastosowanie żywienia pozajelitowego.
Ryzyko wystąpienia powikłań, w postaci niedożywienia i silnych objawów POChP może być niższe u osób stosujących odpowiednią dietę. Podczas komponowania diety dla chorego na POChP z niedożywieniem należy zwrócić uwagę na:
Dieta chorych na POChP powinna zawierać urozmaicone posiłki, o kaloryczności dostosowanej do masy ciała i stanu zdrowia.
Jeśli nie wiesz, jak dopasować podaż kalorii w Twojej codziennej diecie, zwróć się o pomoc do dietetyka. Wówczas będziesz mieć pewność, że taka dieta będzie w pełni zbilansowana i będzie dostarczać odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy nie chcemy dopuścić do pogłębienia się niedożywienia.
Białka powinny zapewnić około 20% wartości energetycznej diety u chorych na POChP z niedożywieniem. Zaleca się spożywanie białek pełnowartościowych, których źródłem są: mięso (drób, chuda wieprzowina, wołowina), ryby, białko jaja kurzego i pełnotłusty nabiał.
Ważne! Zmniejszenie masy ciała i tkanki tłuszczowej jest efektem niedostatecznej podaży energii, podczas gdy ubytek masy mięśniowej jest spowodowany zaburzoną gospodarką białkową w organizmie.
W celu poprawy stanu odżywienia i uzyskania przyrostu masy ciała, zaleca się w pierwszej kolejności zwiększenie wartości energetycznej i odżywczej posiłków, poprzez zwiększenie spożycia produktów wysokobiałkowych.
W wyborze rodzaju tłuszczu w codziennej diecie oraz jego ilości chory na POChP może kierować się zasadami diety śródziemnomorskiej (piramida żywienia w diecie śródziemnomorskiej). Należy pamiętać, że zdrowe tłuszcze powinny stanowić podstawę diety chorego z POChP, gdyż zwiększenie ilości węglowodanów, może być niekorzystne u chorych na przewlekłe choroby płuc z towarzyszącą hipoksemią i zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
U chorych na POChP ilość spożywanych węglowodanów oraz stosunek głównych substratów energetycznych (glukozy i wolnych kwasów tłuszczowych) powinny być pochodną nie tylko stanu odżywienia, ale również stopnia zaawansowania i aktywności choroby podstawowej oraz stopnia upośledzenia wydolności oddechowej. Należy pamiętać, że w wyniku utleniania glukozy syntetyzowana jest większa ilość CO2 niż w przemianach lipidów. Wiąże się to z wyższym współczynnikiem oddechowym dla glukozy w porównaniu z kwasami tłuszczowymi.
Udział energii z węglowodanów w diecie chorego na POChP powinien być niższy, w porównaniu do diety osoby zdrowej, i wynosić około 40-45 %. Takie założenia spełniają zasady diety śródziemnomorskiej, w której największy udział stanowią zdrowe tłuszcze. Nowe badania naukowe wskazują na ochronne działanie diety śródziemnomorskiej w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia POChP.
Zawartość błonnika pokarmowego w diecie powinna wynosić 20−35 g/dobę. U chorych na przewlekłe choroby płuc głównym źródłem węglowodanów powinny być węglowodany złożone, czyli produkty zawierające duże ilości błonnika, o przedłużonym czasie wchłaniania, takie jak: pełnoziarniste produkty zbożowe (ciemne pieczywo), gruboziarniste kasze, ciemny ryż i razowe makarony. Dieta powinna zawierać duże ilości świeżych warzyw, owoców i nasion strączkowych.
Klasa flawonoidów: | Występowanie: |
Flawanony | pomarańcze, grejpfruty, |
Flawony | seler, czerwona papryka, pietruszka, czerwony pieprz, tymianek, cytryna, |
Flawonole | czarny bez, jabłka, ciemne winogrona, czerwona cebula, brokuł, sałata, czerwona kapusta |
Antocyjany | czarny bez, borówka czernica, czarna porzeczka, aronia, truskawki, wiśnie, ciemne winogrona, czerwone wino, dzika róża |
Flawanole | czerwone wino, czekolada, herbata, kiwi, jabłka, |
Izoflawony | rośliny strączkowe, soja i jej produkty. |
Chory na POChP powinien wypijać dziennie ok. 2 litry płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej wzbogaconej w wapń i magnez. Do picia można wybierać również świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne, bez dodatku cukru, które będą źródłem witamin i składników mineralnych.
W badaniach naukowych wykazano, że u osób, które piją herbatę, występuje niższe ryzyko niektórych chorób przewlekłych. Substancje zawarte w herbacie zwiększają poziom komórkowej obrony antyoksydacyjnej. Niskie spożycie flawonoidów wiąże się z gorszą czynnością płuc i występowaniem zapalenia.
Warto ograniczyć mocną kawę, a całkiem wykluczyć z diety słodkie napoje gazowane lub napoje energetyzujące. Kofeina w nich zawarta może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami zaburzając ich działanie, co może skutkować zaostrzeniem dolegliwości, a czasem także wystąpieniem nerwowości i niepokoju.
Jednym z etapów leczenia dietetycznego w POChP może być uzupełnienie tradycyjnej diety wysokokalorycznymi i wysokobiałkowymi preparatami. Ich właściwa podaż – małe, częste porcje w ciągu dnia – zapobiega utracie apetytu i wystąpieniu niepożądanych efektów metabolizmu i wzmożonego wysiłku oddechowego, związanego z dużą wartością energetyczną preparatu.
Doustne suplementy pokarmowe (DSP) w formie płynnej odżywiają i dzięki temu wspierają leczenie i proces rehabilitacji. Zawierają znaczną ilość białka w małej porcji (około 18g białka w 125 ml produktu) oraz dużą porcję energii ( około 306 kcal w butelce), a ponadto znajdziemy w nich niezbędne witaminy i składniki mineralne.
DSP mogą być stosowany jako uzupełnienie diety pomiędzy posiłkami lub jako dodatek do posiłków w celu zwiększenia ich wartości odżywczej. Są to produkty gotowe do spożycia, przeznaczone do picia. Pamiętaj ! DSP to produkty nieodpowiedni do stosowania jako jedyne źródło pożywienia. należy je stosować pod nadzorem lekarza i dietetyka.
Piśmiennictwo:
Zielonka TM, Hadzik-Błaszczyk M. (2015): Undernutrition in chronic respiratory diseases. Wiadomości Lekarskie, 385.
Szkutnicki s., Kurek K., i wsp. (2019): Malnutrition in respiratory diseases. Nauki Przyrodnicze Nr 1(23)
Pachocka L.: Narodowe Centrum Edukacji żywieniowej. Zalecenia dietetyczne w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)
Posłuszna D., Doboszyńska A. (2011): Assessment of nutritional status of patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and the impact of diet on COPD risk. Pneumonol. Alergol. Pol. 79, 2: 109–115
Materiał wewnętrzny Chiesi
Ostatnia aktualizacja strony 5 stycznia 2024