Szczepienia – temat w ostatnim czasie pojawiający się bardzo często w mediach, w codziennych rozmowach. Budzi kontrowersje, ma swoich zwolenników i przeciwników. Pandemia COVID-19 na zawsze już zmieniła naszą codzienność oraz podejście do szeroko rozumianej profilaktyki. Niezaprzeczalnie szczepienia są jedną z najważniejszych zdobyczy medycyny, pozwalającą nam uniknąć ciężkiego zachorowania, a niekiedy śmierci z powodu wielu chorób zakaźnych.
Osoby z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, w tym przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) są szczególnie narażone na ciężki przebieg infekcji oraz ich powikłań, w tym nie tylko zakażenie koronawirusem, ale również grypą, pneumokokiem czy pałeczką krztuśca. Te mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem drobnoustroje nasilają objawy takie jak duszność, kaszel, niewydolność oddechowa.
Pacjenci chorujący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) – są bardziej podatni na infekcje układu oddechowego, a co za tym idzie częstsze i cięższe zaostrzenia choroby podstawowej. Powoduje to niekiedy konieczność leczenia szpitalnego i niestety zwiększa ryzyko śmierci. Dodatkowo każde zaostrzenie może pogorszyć stan zdrowia nieodwracalnie, a tym samym komfort życia.
Szczepienia przeciw grypie.
Badania wskazują, iż szczepienie przeciwko grypie chorych na POChP powyżej 65 roku życia istotnie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu grypy – aż o 70% (!) w porównaniu z grupą nieszczepioną. Zmniejsza także ryzyko zaostrzeń POChP i pobytu w szpitalu. Szczepienie przeciw grypie najlepiej wykonać jesienią, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grypowego.
Niestety z uwagi na zmieniające się szczepy wirusa szczepienie to trzeba powtarzać co roku. Na szczęście szczepionka ta jest refundowana powyżej 65 roku życia. Dodatkowo osoby w wieku 18-64 lata z chorobami układu oddechowo, a więc właśnie chorzy na POChP – również są objęci refundacją.
Nie można być szczepionym przy alergii na białko jaja kurzego. Przy ostrej chorobie infekcyjnej przebiegającej z gorączką szczepienie należy przełożyć.
Obserwuje się również, że regularne szczepienie przeciw grypie chroni nie tylko przed wirusem grypy, ale także sprzyja mniejszej częstości i łagodniejszemu przebiegowi innych zakażeń.
Szczepienie przeciw pneumokokom.
Chorzy zmagającymi się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego są bardziej narażeni na rozwój zapalenia płuc, w tym powodowanego przez pneumokoki.
Szczepienie zwykle wykonywane jednorazowo, ale u osób dorosłych może zostać wykonane z doszczepieniem po 6-12 miesiącach.
Szczepienie przeciw krztuścowi.
Krztusiec, zwany także kokluszem, dzięki opracowaniu skutecznej szczepionki przez wiele lat był zapomnianą chorobą zarówno przez lekarzy jak i pacjentów, którą uważano niemal za historię medycyny. Aktualnie jednak, w związku z rosnącą popularnością ruchów antyszczepionkowych, pojawia się coraz więcej przypadków krztuśca nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych. Pomimo, iż odporność po szczepieniu na krztusiec z wiekiem spada, to dorośli byli chronieni dzięki skutecznie prowadzonym szczepieniom wśród najmłodszych. Według ostatnich doniesień ze świata medycyny coraz bardziej rośnie liczba przypadków tej choroby zarówno u dzieci jak i u dorosłych, szczególnie w grupie po 65 roku życia, które chorują zdecydowanie ciężej. Eksperci w dziedzinie chorób płuc zarówno w Polsce jak i na świecie podkreślają potrzebę ochrony przed krztuścem szczególnie u osób z przewlekłymi chorobami płuc takimi jak POChP czy astma. Chorzy na POChP podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych układu oddechowego są bardziej podatni na zakażenie krztuścem oraz jego ciężki przebieg. Aktualnie dostępna jest szczepionka skojarzona – przeciwko krztuścowi, tężcowi oraz błonicy. Nie zawiera ona żywych komórek bakterii, tylko ich oczyszczone fragmenty, dzięki czemu jest znacznie bezpieczniejsza. Zaleca się stosowanie dawek przypominających co ok. 10 lat.
Piśmiennictwo:
Materiał wewnętrzny Chiesi
Ostatnia aktualizacja strony 5 stycznia 2024