Od kilkudziesięciu lat pracuję jako lekarz i doskonale wiem, że pacjenci różnie odnajdują się w naszym, niezbyt prostym systemie ochrony zdrowia. Osoby chorujące przewlekle, zazwyczaj lepiej radzą sobie z przygotowaniem się do wizyty. Osoby, które zachorowały po raz pierwszy, z trudem rozszyfrowują zawiłości systemu rejestracji do specjalistów oraz przygotowania niezbędnej do tego dokumentacji. Dlatego chciałabym podać kilka wskazówek, dzięki którym wizyta u lekarza nie tylko okaże się prostsza, ale także możliwa do zrealizowania w krótszym czasie.
Rejestrowanie się w poradni wydaje się dla większości oczywiste, ale zdarza się, że pacjent po pobycie w szpitalu znajduje w karcie zalecenie „kontrola w przyszpitalnej poradni za 3 tygodnie”. Gdy zgłasza się za trzy tygodnie bez dokonania wcześniejszej rejestracji przeżywa pierwsze rozczarowanie, że nie jest zarejestrowany, chorych jest komplet i wizyta się nie odbędzie. Proszę pamiętać, że jeżeli do poradni rejestruje chorego szpital, to na wypisie, obok numeru e-skierowania, znajduje się także dokładna data (czasem także godzina) przyjęcia do poradni. Zalecenie kontroli za dwa lub trzy tygodnie z numerem e-skierowania oznacza, że pacjent musi sam się do poradni zarejestrować, co warto zrobić najlepiej w dniu wypisu ze szpitala.
Kiedy oczekiwana wizyta dochodzi do skutku warto się do niej przygotować. Lekarz na pewno zapyta o powód wizyty, o to jak czuliście się Państwo od ostatniej wizyty, a także o to, czy od ostatniej wizyty wystąpiło zaostrzenie, które spowodowało zmianę leczenia, przyjęcie do szpitala lub wizytę Pogotowia Ratunkowego. Należy pamiętać, że kontrole w poradniach specjalistycznych odbywają się najczęściej w dość dużych odstępach czasu i w chorobach przewlekłych takich jak np. POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) pacjent nie zawsze w czasie zaostrzenia ma szansę poradzić się swojego specjalisty. Jeśli pacjent z powodu pogorszenia stanu zdrowia korzysta z pomocy lekarza rodzinnego, SOR-u czy Pogotowia Ratunkowego, musi o tym powiedzieć swojemu lekarzowi specjaliście na kolejnej wizycie.
Karty informacyjne ze szpitala to kolejna istotna część wywiadu z pacjentem. Część z chorych sądzi, że lekarz ma dostęp do wszystkich informacji o zdrowiu pacjenta. Niestety tak nie jest. Dostęp do dokumentacji pacjent może udostępnić lekarzowi na Internetowym Koncie Pacjenta wskazując zakres dokumentacji i konkretnego lekarza specjalistę, któremu dokumentację chce udostępnić. Ponadto, choć to przykre, często komputery w poradniach są tak powolne, że odszukanie wszystkich danych nawet w tej samej jednostce pochłania cały czas wizyty ze szkodą dla chorego. Mając ten fakt na uwadze, należy zabrać ze sobą na wizytę ostatnią dokumentację z prowadzonego leczenia.
W poradniach chorób płuc równie ważna jak dokumentacja papierowa jest dokumentacja z obrazami RTG (klisze, płyty). Bywa ona zdecydowanie ważniejsza niż opisy, zwłaszcza, gdy w najnowszym opisie pojawia się coś nowego i niepokojącego. Wówczas lekarz porówna oba obrazy (nie opisy) i postawi na tej podstawie diagnozę. Dlatego ważne jest, aby zabrać ze sobą stare obrazy bez względu na ich wiek.
Im szybciej lekarz upora się z dostarczonymi przez pacjenta danymi, tym więcej czasu pozostanie na zadanie ważnych dla pacjenta pytań. Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań zwłaszcza, jeżeli chodzi o zdrowie. Nie wstydźcie się Państwo i spisujcie swoje pytania na kartce. W innym przypadku często rozmowa zmienia bieg i część pytań pozostaje bez odpowiedzi.
Pytania warto pogrupować tematycznie, np.:
i oczywiście pytania o wszystko, co Państwa niepokoi.
Podsumowując, przed wizytą u lekarza specjalisty warto się przygotować:
Materiał wewnętrzny Chiesi
Ostatnia aktualizacja strony 5 stycznia 2024