Wzrost liczby ludności po 60 roku życia postępuje od wielu lat szybciej niż ogólnej populacji. Rośnie zatem zainteresowanie różnorodnymi problemami, w tym przede wszystkim zdrowotnymi starzejącego się społeczeństwa.
Starość – wydaje się być pojęciem względnym. Nie zawsze bowiem wiek metrykalny odpowiada zmianom biologicznym wskazującym na oznaki starości.
W celach statystycznych i badawczych podawane są definicje starości, określające przedziały wiekowe odnoszące się do tego okresu życia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organization) precyzuje wiek, w którym rozpoczyna się starość. Ponadto dzieli okres starości na wczesny (60 – 74 lata), pośredni (75 – 89 lat) i późny (powyżej 90 roku życia). Badania wskazują jednak, że organizm starzeje się już po 40 roku życia. U niektórych można już zauważyć spadek sprawności, zmniejszenie siły mięśniowej, obniża się ilość wydzielanych hormonów, co przekłada się na brak energii, zmęczenie i osłabienie. Badania wskazują też na nieprawidłowości w zakresie mechanizmów odpornościowych, czego wynikiem może być zwiększona podatność na zakażenia i rozwój nowotworów.
Zgodnie z treścią ustawy z dnia 13 lipca 2023 r seniorzy 65+ mogą korzystać z leków bezpłatnych w określonych wskazaniach refundacyjnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent może otrzymać lek bezpłatnie, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:
Wydaje się, że ta zmiana może przynieść wymierne korzyści w poprawie opieki nad osobami starszymi, którzy dzięki temu będą mogli pełniej stosować się do zaleceń lekarskich. Nie będą też zmuszeni zgłaszać się na dodatkową wizytę do lekarza POZ tylko w celu przepisania recepty.
Pamiętaj!
Osoby powyżej 65 r.ż. mają prawo do bezpłatnych leków na receptę. Bezpłatnie leki przysługują wszystkim osobom, które łącznie spełniają 3 kryteria:
Piśmiennictwo:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-dotyczacy-funkcjonalnosci-p1-dla-recept-75plus
http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/pliki/ol/polsenior.pdf
https://neurologia-praktyczna.pl/a3771/Starzenie-sie-i-starosc.html
Bożek A et al. J Asthma. 2016; 53 (9): 943‐947
Górecka D et al. Pneumonol Alergol Pol. 2012; 80 (3): 220‐254
Śliwiński P et al. Pneumonol Alergol Pol. 2014; 82 (3): 227–263
Materiał wewnętrzny Chiesi
Ostatnia aktualizacja strony 5 stycznia 2024