Kontrast: AA
Czcionka: A- A A+

Nie palić – to zdecydowanie najlepsza ochrona przed zachorowaniem na POChP. Zaprzestanie palenia zapobiega postępowi choroby, jak również zmniejsza ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc1. Należy pamiętać, że bierne palenie jest także bardzo szkodliwe, dlatego wskazane jest unikanie przebywania w dymie tytoniowym.

Problemem w rozpoznaniu POChP jest przebieg choroby o niemal bezobjawowym początku. Pierwsze symptomy obturacji oskrzeli najczęściej nie wzbudzają niepokoju chorych, bywają lekceważone, a czasami wręcz negowane. Dlatego każda osoba paląca, po 40 r.ż. powinna mieć wykonaną spirometrię1. Warto też obserwować siebie, nie lekceważyć pogorszenia tolerancji wysiłku, tłumacząc to wiekiem.

Na pewno wskazana jest aktywność fizyczna1 – oczywiście dostosowana do wieku i ogólnego stanu osoby. Ruch – szczególnie na świeżym powietrzu – ma dobroczynny wpływ na stan zdrowia, także w kontekście POChP.

Obok papierosów, czynnikiem wpływającym niekorzystnie na układ oddechowy, jest zanieczyszczenie środowiska. Szczególnie duże miasta narażone są na szkodliwy smog, dlatego należy w miarę możliwości unikać przebywania poza domem i wietrzenia mieszkań w dni, w których występuje największe stężenie niekorzystnych pyłów w powietrzu1.

1. https://goldcopd.org/wp-content/uploads/2019/12/GOLD-2020-FINAL-ver1.2-03Dec19_WMV.pdf (11.05.2020)

Materiał wewnętrzny Chiesi

Ostatnia aktualizacja strony 22 czerwca 2022

Właściciel serwisu

Chiesi