Wyższa temperatura otoczenia w domu, jak i na zewnątrz np. podczas sezonu letniego, może nasilać duszność. Natomiast niska temperatura otoczenia może nasilać kaszel i odkrztuszanie plwociny.
Obecnie zwraca się coraz większą uwagę na ekspozycję na niekorzystne warunki pogodowe w obliczu zmian klimatycznych. Ekstremalne temperatury, zarówno podczas fal upałów jak i długich okresów zimna, mogą negatywnie wpływać na czynność płuc i nasilenie objawów u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
Chorzy na POChP często skarżą się na nasilenie objawów spowodowane zbyt wysoką lub zbyt niską w ich odczuciu temperaturą otoczenia. Potwierdzają to także wyniki przeprowadzonych badań.
Badanie przeprowadzone w Baltimore1 i opublikowane w 2016 roku wykazało, że wzrost maksymalnej temperatury w pomieszczeniu o 5,5oC wiązał się z nasileniem objawów oraz częstszym użyciem leku ratunkowego. Natomiast obserwacje dokonane w Nowym Jorku2 ujawniły, że ryzyko hospitalizacji chorego na POChP wzrasta o ponad 7% na każdy stopień wzrostu temperatury powyżej 29,8oC.
W lutym 2022 opublikowano wyniki badania wpływu temperatury otoczenia na czynność płuc i objawy chorobowe3. Badano związek pomiędzy odczuwaną temperaturą a objawami POChP (takimi jak duszność, ucisk w klatce piersiowej, świsty), objawami zapalenia oskrzeli (kaszel, objętość i zabarwienie plwociny) oraz wynikami pomiarów czynności płuc. Zastosowano nowatorską metodę zbierania danych, wykorzystującą przenośne urządzenia, które towarzyszyły chorym podczas ich codziennych aktywności w domu i na zewnątrz (przenośny spirometr oraz aparat monitorujący jakość powietrza, temperaturę i wilgotność względną). Pozwoliło to na ocenę wpływu temperatury na występowanie objawów chorobowych dzień po dniu. Wykazano, że wzrost temperatury otoczenia o 5oC był związany z niemal 2-krotnym wzrostem ryzyka nasilenia się duszności, ucisku w klatce piersiowej lub świstów. W sezonie letnim (maj – wrzesień), każdy wzrost temperatury w pomieszczeniach o 5oC zwiększał ponad 3-krotnie pogorszenie wymienionych objawów ze strony układu oddechowego. Natomiast wzrost temperatury na zewnątrz pomieszczeń o każde 5oC – ponad 2-krotnie. W sezonie zimowym (październik – kwiecień) spadek temperatury otoczenia o 5oC na zewnątrz pomieszczeń wiązał się z 25% wzrostem ryzyka nasilenia kaszlu i odkrztuszania plwociny.
Jednocześnie, to co zastanowiło autorów, że zaobserwowane nasilenie duszności przy wysokiej temperaturze otoczenia nie miało wpływu na wyniki pomiarów spirometrycznych. Prawdopodobnie nasilenie zaburzeń oddychania jest spowodowane zaburzeniami termoregulacji – konieczność chłodzenia organizmu jest wyzwaniem dla metabolizmu, co powoduje duszność w czasie wysiłku ze względu na stałe ograniczenie przepływu powietrza w drogach oddechowych.
Wyniki tego amerykańskiego badania wskazują, że nadmierne ciepło może spowodować nasilenie objawów, niezależnie od tego czy jest spowodowane upałami czy źródłem ogrzewania domu.
Jakie wnioski należy wyciągnąć z powyższych badań?
Piśmiennictwo:
1. McCormack MC, Belli Aj, Waugh D, et al. Respiratory effects of indoor heat and the interaction with air pollution in chronic obstructive pulmonary disease. An Am Thorac Soc 2016: 13: 2125-2131.
2. Lin S, Luo M, Walker RJ, et al. Extreme high temperatures and hospital admissions for respiratory and cardiovascular diseases. Epidemiology 2009: 20:738-746.
3. Scheerens C, Nurhussien L, Aglan A, et al. The impact of personal and outdoor temperature exposure during cold and warm seasons on lung function and respiratory symptoms in COPD. ERJ Open Res 2022: 8: 00574-2021.
Materiał wewnętrzny Chiesi
Ostatnia aktualizacja strony 5 stycznia 2024