PILNE! Sprawdź, co wiesz o chorobie, która wg WHO w 2030 roku będzie trzecią przyczyną zgonów na świecie! To może dotyczyć także Ciebie    |   PILNE! Sprawdź, co wiesz o chorobie, która wg WHO w 2030 roku będzie trzecią przyczyną zgonów na świecie! To może dotyczyć także Ciebie

Czym jest POChP?

POChP to skrót oznaczający Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
POChP jest częstą chorobą, której można zapobiegać i leczyć. Charakteryzuje się stałą obecnością objawów, takich jak duszność, kaszel, odksztuszanie plwociny oraz zmniejszoną tolerancją na wysiłek. WHO prognozuje, że do 2030 roku Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może stać się trzecią główną przyczyną zgonów na świecie, dlatego tak ważna jest szybka i prawidłowa diagnoza.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O POChPPOZNAJ OBJAWY POChPZOBACZ FILM, KTÓRY AKTUALNIE NADAJEMY

Oglądaj filmy przygotowane na Światowy Dzień POChP we współpracy ze STUDIOMED TV.
Duża dawka wiedzy, ciekawych tematów, przydatnych informacji, m.in. wywiady z ekspertami, historie pacjentów, sondaże uliczne.

Dziś polecamy:

09:00

POChP. Czym jest POChP i jakie są choroby współistniejące?

Prof. Robert Mróz wyjaśnia, skąd się bierze POChP i w jaki sposób można ją powstrzymać. Ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie, rzucenie palenia i rozpoczęcie leczenia choroby.

16:40

POChP. Oddychanie ze wspomaganiem

POChP można coraz skuteczniej leczyć. Są coraz skuteczniejsze leki, coraz większą wagę przykłada się do rehabilitacji, a u najciężej chorych pacjentów stosuje się domowe leczenie tlenem. W ten sposób można ograniczyć ryzyko zaostrzeń, które bardzo pogarszają pojemność płuc.

22:30

POCHP. Znaczenie rehabilitacji

Rehabilitacja w przebiegu POChP – to podstawa skutecznego leczenia. Brak ruchu prowadzi do osłabienia mięśni i choroba się pogłębia. Regularne ćwiczenia wzmacniają siłę mięśni, poprawiają wydolność, zmniejszają poczucie duszności i zdecydowanie poprawiają komfort życia pacjenta.

10:55

POChP. Wentylacja domowa

U najciężej chorych pacjentów, którzy mają POChP stosuje się wspomaganie oddychania respiratorem. Brzmi poważnie, ale to niewielkie urządzenie, które nieinwazyjnie wspomaga oddychanie przez kilka godzin w nocy i w dzień.

18:00

POChP. Zaostrzenie choroby

Zaostrzenia w przebiegu POChP negatywnie wpływają zarówno na aktualny stan zdrowia chorego, jak i na progresję choroby. Dlatego trzeba robić wszystko, żeby do niego nie dopuścić. Terapia, która jest skuteczna to nie tylko leczenie szpitalne i ambulatoryjne, ale także wizyty specjalistów w domu pacjenta.

22:50

POChP. Opieka zintegrowana

Zaostrzenie POChP to stan zagrożenia życia. Na Gdańskim Uniwersytecie działa system opieki zintegrowanej, który pozwala skuteczniej opiekować się pacjentami z POChP. To współpraca zespołu: pulmonologa, fizjoterapeuty, asystenta chorego oraz osoby, która tę opiekę koordynuje.

08:15

POChP. Jak sobie radzić w chorobie?

Prof. Ewa Jassem i dr Iwona Damps Konstańska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wypracowały modelowy system opieki nad chorymi na POChP i opowiadają o swoich metodach.

12:50

POChP. Jak pomóc pacjentowi rzucić palenie?

Gorsza tolerancja wysiłku, zadyszka, kaszel u pacjenta, który pali- to już rodzi podejrzenia, że to może być POChP. Warto rzucić palenie bo skutki zdrowotne są odczuwalne na każdym etapie choroby. W wielu przypadkach wsparciem mogą być nowoczesne metody leczenia.

18:40

POChP. Sonda. Co wiemy o POChP

W sondzie ulicznej sprawdzamy, czy nasi rozmówcy wiedzą, czym jest choroba POChP? Jakie ma objawy i czy można jej uniknąć? Okazuje się, że spotkani przez nas rozmówcy mają niewielką świadomość tej choroby i jej skutków.

07:50

POChP. Jak chronić się przed zaostrzeniami?

Zaostrzenia POChP skracają pacjentowi życie. Ciężkie zaostrzenia POChP, przebiegają ze znacznym nalileniem objawów i wymagaja leczenia szpitalnego . Cała sztuka w leczeniu POChP polega na tym, żeby maksymalnie spowolnić proces pogłębiania się choroby.

12:55

Cztery pory roku: wiosna

Krótki poradnik, na co uważać wiosną, żeby uniknąć narażenia na alergie i infekcje, jak dbać o kondycję fizyczną i psychiczną oraz o nadziei dla pacjentów z POChP.

15:10

POChP. Kilka rad dla tych, którzy chcą rzucić palenie

Mgr Magdalena Cedzyńska, z poradni antynikotynowej podaje praktyczne pomysły, jak poradzić sobie z paleniem, które jest podobno jednym z najsilniejszych nałogów.

08:40

Cztery pory roku: lato

Krótki poradnik, kiedy i jak korzystać latem z aktywności i słońca, jakie miejsca wybierać na urlop, i dlaczego unikać spotkań z grillem, żeby choroba nie utrudniła życia .

10:45

POChP. Objawy i wykrywanie

POChP to podstępny i niebezpieczny wróg – może rozwijać się latami bez wyraźnych objawów, równocześnie destrukcyjnie działając na organizm chorego. Dr hab. n. med. Barbara Kuźnar-Kamińska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opowie, jakie objawy powinny nakierować nas na potencjalne zagrożenie POChP i rozważenie diagnozy w tym kierunku.

17:05

POChP. Jak skutecznie stosować leki?

W leczniu POChP stosuje się przede wszystkim leki wziewne, które są coraz bardziej nowoczesne. Nie powodują powikłań kardiologicznych, mają przedłużone działanie, nie trzeba ich już aplikować po kilka razy dziennie.

10:20

POChP. Ważne, by się nie poddawać

Pani Dorota choruje na POCHP od kilku lat, bardzo sumiennie przyjmuje leki, korzysta z domowej wentylacji i każdą wolną chwilę przeznacza na ćwiczenia fizyczne. Chce także pomagać innym pacjentom, wspierając ich w rzucaniu palenia i w ćwiczeniach.

18:15

POChP. Spirometria badanie, które może uratować życie

Krótki poradnik, jak korzystać z możliwości, jakie daje piękna, złota jesień i jak pozostać aktywnym mimo ograniczeń, jakie stwarza słota. Czas na szczepienia i uważne obserwowanie jakości powietrza.  

20:00

Cztery pory roku: jesień

Infekcje u chorych na POChP mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie w dobie COVID-19. Profesor Adam Antczak z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego opowie, dlaczego osoby z rozpoznanym POChP powinny unikać infekcji, Dowiecie się również, czy POChP zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie płuc.

11:20

POChP. Jak chronić się przed infekcjami?

Infekcje u chorych na POChP mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie w dobie COVID-19. Profesor Adam Antczak z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego opowie, dlaczego osoby z rozpoznanym POChP powinny unikać infekcji, Dowiecie się również, czy POChP zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie płuc.

20:20

POChP. Jak unikać infekcji?

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych. Aktualnie do znanych wirusów przeziębienia czy grypy dochodzi dodatkowo COVID-19.Dowiesz się również czy chorzy na POChP są predysponowani do zarażeń COVID-19 oraz jak przechodzą tę chorobę, jeśli już dojdzie do zarażenia.

22:30

Cztery pory roku: zima

Krótki poradnik, jak pacjent z POChP powinien przygotować się do zimy, co robić i co jeść,  żeby choroba nie pogłębiała się w okresie, kiedy jest większe ryzyko infekcji i zaostrzeń choroby.

Zobacz filmy o POChP

Przejdź na standardową
stronę oddychajmy.pl

Właściciel serwisu

Chiesi Spraw by świat poczuł się lepiej BCorp certyfikat